Hírek - egészség
Aranyér ( nodus haemorrhoidalis ) és vastagbélgyulladás gyógyulása
![](/storage/upload/2009/04/50_szigeti_szilvia_100pixel_597_20090417210642_283.jpg)
Gyermekkoromban hozzászoktam a nehéz fizikai munkához, és a zord időjáráshoz. Édesapám kőfaragó volt, sokat segítettem neki.
Később olyan raktárban dolgoztam, ahol állandóan hideg volt. A többiek fáztak, én nem. Három év múlva viszont elhúzódó problémáim kezdődtek: hólyag gyulladás, vesegyulladás, aranyér, székrekedés, vastagbélgyulladás, derékfájás. Orvosilag terápiáztak, de mindíg ismétlődött a betegség.
Egyik reggel autóvezetés közben, a Petőfi rádió Autóklub című műsorában hallottam Kovács – Magyar Andrást beszélni az egészség megőrzéséről és a Táltos gyógymódokról. Az internetes oldalát még aznap meglátogattam.
Felkerestem a Táltos módszerével gyógyítókat.
Lakásomban kimérettem az egészséget károsan befolyásoló földsugárzások elhelyezkedését. A mérés eredményeit egy térképre vázolta fel a mérést végző Táltos tanítvány, ennek alapján földsugárzás-mentes helyre tudtam tenni fekhelyem.
Reflexzóna terápiára, talpmasszázsra jártam Kopcsányi Mártikához. Kopcsányi Ildikó meditációs módszerrel gyógyított. A táplálkozásomat teljesen megváltoztattam. A Táltos kezelések után elmúlt az aranyerem. Már rendesen tudok ülni, nem kellett kúpot használnom. Elmúlt az örökös hólyag gyulladásom, megszűnt a vastagbélgyulladás. Derékfájásom a Táltos masszázs által múlt el. A nyakam, vállam tökéletesen tudom már mozgatni, a munkám során sokat kell tárgyakat emelgetnem.
Elhatároztam, hogy elvégzem a Táltos Iskolát, meghallgatom Kovács – Magyar András tanítását. Az Ő csodálatos lénye által megváltozott a jellemem pozitív irányba. Átlátom a dolgaim, ügyeim, összpontosítani tudok. Szent helyekre járok kedves tanítóm, Kovács – Magyar András vezetésével. Szent források vizét iszom. Régi ismerőseim sokszor megjegyzik: mennyi energiád van, hogy fel vagy dobva, milyen jó kedved van. Örömmel segítek másoknak is gyógyulni.
Szeretettel és hálával köszönöm:
Sz. Szilvia
Kopcsányi Ildikó – Hegedűs Mária – Kopcsányi Márta
Helyszín: Sárospatak, Szent Erzsébet tiszteletére állított Táltos fénypad
Vékony- és vastagbél
gyulladásos betegségei – orvosi szemmel
Ha gyulladásos bélbetegségekről hallunk, valamely fertőző ágens ( baktérium - vírus - féreg, stb.) okozta gyulladásos folyamatra gondolunk.
Az orvosi szaknyelv azonban, amikor ezt a kifejezést használja, ( gyulladásos bélbetegség, vagy IBD ), akkor két specifikus gyulladásos folyamatot jelöl. Ezek a Crohn - betegség és a Colitis ulcerosa ( fekélyes vastagbélgyulladás ). Jelentőségüket az adja, hogy olyan általános tünetekkel járnak, melyek alapján először nem különíthetőek el egyéb tápcsatornai betegségektől.
Az okot tekintve csak teóriák léteznek, melyek közé a környezeti, a genetikus és az immunrendszeri eltérések tartoznak. A környezeti tényezők közül a táplálkozási antigének, gyógyszerek, antibiotikumok, valamint a dohányzás szerepe vetődött fel. Többszázezres vizsgálatszám igazolja a káros földsugárzások szerepét is. A betegség genetikai vonatkozását mutatja, hogy más öröklődő betegségekkel való társulása sok esetben jellemző. A tünetek aktivitásában pszichés tényezőknek, stresszszituációknak is jelentős szerepe lehet.
Vastagbél irritáció
A tünetek tekintetében a két kórkép között – hasonlatosságaik ellenére – némi különbség is mutatkozik. A colitis ulcerosa csak és kizárólag a vastagbelet érintő gyulladásos folyamat. Ebben az esetben görcsös hasi fájdalommal együtt gyakori, sokszor véres székletürítés lép fel. A hasmenés éjszaka is jelentkezhet; a beteg gyenge, fáradékony.
Súlyos aktivitás esetén hőemelkedés, láz és a betegségre jellemző bélrendszeren kívüli tünetek ( izület , szem , bőr ) is jellemzőek lehetnek. A tünetek súlyossága az érintett bélszakasz hosszától és a betegség aktivitásának (enyhe, közepes, súlyos) mértékétől függenek. Alapvetően csak a végbelet vagy a vastagbél bal oldalát, vagy a teljes vastagbelet érintő kiterjedésről lehet szó.
A Crohn - betegség az előzővel ellentétben a tápcsatorna teljes hosszában, a szájnyílástól a végbélnyílásig bárhol megjelenhet. A tünetek mértéke itt is függ az elhelyezkedéstől és az aktivitástól. A betegség kialakulása és lefolyása sokkal szélesebb skálán mozoghat.
Lehetséges, hogy a betegnek éveken át meglévő nem típusos tünetei (nem véres hasmenés, bizonytalan hasi fájdalmak) vannak, és az sem ritka, hogy a megbetegedés akut hasi tünetekkel, például vakbélgyulladásra jellemző heves fájdalommal indul. Általánosságban itt is elmondható, hogy főként a has jobb oldalán jelentkező fájdalmat hőemelkedés, fogyás, gyengeség, vérszegénység és a napi többszöri hasmenés jellemzi. A véres széklet vastagbél érintettség esetén áll fenn.
Vastagbélgyulladás szakaszos jelzéssel
Test - hőenergia vizsgálat igen korán és érzékenyen utal a gyomor - bélrendszer gyulladásos megbetegedéseire. A tényleges diagnózis az eszközös vizsgálatokon alapul. A colitis ulcerosa gyanúja esetén egyértelmű diagnózishoz juthatunk vastagbéltükrözéssel. Ez a vizsgálat a nyálkahártya jellegzetes elváltozásait, a betegség nevében jelentkező fekélyképződést, a vizenyős-gyulladásos képet mutatja.
Igazolja a kiterjedés mértékét a vastagbélen, és az ilyenkor mindig kötelező szövettani mintavételek a gyulladásos aktivitás fokát is segítenek meghatározni. Ez egyúttal a kezelést is meghatározza, hiszen a terápiák alapja, az alkalmazott gyógyszerforma meghatározója az érintett bélszakasz hossza.
Haránt vastagbélgyulladás
Crohn-betegség gyanúja esetén az általános vizsgálatok után szintén logikus lépés a vastagbéltükrözés. Ennek oka, hogy ez a betegség is felléphet a vastagbélben is, másrészt a gyakorlott vizsgáló, elérve a vékonybél -vastagbél találkozását, a vizsgáló eszközt a vékonybél utolsó szakaszába is be tudja juttatni.
Említettük, hogy ez a bélszakasz az egyik leggyakoribb helye a Crohn-betegségnek, a tükrözés tehát láthatóvá teszi az itt fellépő gyulladást, és szintén alkalmat ad abból szövettani mintavételre. Elképzelhető azonban, hogy a vastagbéltükrözés nem deríti fel a tünetek hátterét. A részletes kivizsgálást ekkor a gyomortükrözés követi, valamint a vékonybél vizsgálatára rendelkezésre áll a vékonybél úgynevezett kettős kontrasztos röntgenvizsgálata, sőt speciális esetekben léteznek ma már olyan új fejlesztésű endoszkópok is, melyek a hagyományos eszközöknél hosszabbak, akár a teljes vékonybéltraktus átvizsgálását is lehetővé teszik.
Ha mindezek nem hoznak eredményt, akkor szóba jön a CT- és az MR- vizsgálat is, és ma már egyre inkább elérhető a vékonybél kapszulás endoszkópiája. (Ennek során a beteg egy miniatűr kapszulát nyel le, mely a bélrendszeres áthaladva számtalan képet készít.)
Mind a diagnózis felállítása, mind a kezelés gasztroenterológus szakorvos feladata. Ez általában lépcsőzetes, egyénre szabott és sokszor személyes tapasztalatokon alapuló terápiát jelent. A kezelés célja, hogy a mindkét betegségre jellemző fellángolásokat (rosszabbodásokat) kivédje, az akut tüneteket megszüntesse, a beteg életminőségét javítsa. A gondozásnak jelentős feladata, hogy az IBD többéves fennállása után fenyegető rosszindulatú elfajulást idejében felismerje. A gyógyszeres kezelésben többféle hatású és kiszerelésű gyógyszerek állnak rendelkezésre ( tabletta, kúp, beöntés ).
Ha lehetséges, mindkét kórformában kerülni kell (vagy legalább elodázni) a sebészi beavatkozást. Ha azonban rosszindulatú elfajulás vagy az inkább a Crohn-betegségre jellemző sipoly vagy tályogképződés, bélelzáródás (ill. egyéb szövődmény) jelentkezik, akkor a műtét elkerülhetetlen. A colitis ulcerosa esetében a teljes vastagbélkiirtás, Crohn-betegségben a minél mérsékeltebb bélszakasz kivágás jöhet szóba.
Ezek a betegségek nem ritkák ugyan, de azért nem is tartoznak a népbetegségek körébe. Magyarországon évente kb. 1000-1200 új megbetegedéssel kell számolni. Jelen ismereteink alapján nem tudjuk a teljes gyógyulást elérni, betegeink – hasonlóan például a cukorbetegségben szenvedőkhöz – állandó gondozásra szorulnak. Ezzel jó életminőséget lehet elérni, a nők gyermeket is vállalhatnak, ezalatt a gyógyszeres kezelést sem kell felfüggeszteni.
A kiegészítő alternatív gyógymódok segítségével sok esetben még tovább csökkenthető a gyógyszeres kezelés mennyisége, adott esetben segíthetnek a műtét elkerülésében is.
Dr. Pusztai Zoltán, nőgyógyász szakorvos
Dr. Pusztai Zoltán - nőgyógyász szakorvos és a Test - hőenergia berendezés